Horodło 2011

2011-10-08

Horodło 2011

598 lat temu w Horodle

1 października 2011 roku w Horodle (powiat włodawski) odbyła się uroczystość upamiętniająca 150 lecie manifestacji patriotycznej i usypania kopca ku czci Unii Polsko-Litewskiej, podpisanej właśnie w Horodle 1413 roku. W tym miejscu i w tym czasie nie mogło w Horodle zabraknąć przedstawicieli SPSW. 

Marszałek SPSW Andrzej Krzyżanowski u podnóża tego kopca mówił:

 

598 lat temu, tu w tym pięknym otoczeniu w Horodle był mój prapradziad, 19 pokoleń przede mną. Być może był dzień tak piękny i słoneczny jak dzisiaj.
Zarówno wtedy, jak i teraz była to graniczna miejscowość dwóch sąsiadujących ze sobą krajow, Królestwa Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego, których reprezentanci utworzyli tu pierwszy tzw. sejm walny i wspólnie decydowali, by pójść o krok dalej w połączeniu obu narodów niż mieć jedynie wspólnego władcę. Przekształciło się to potem w prawdziwy parlament Obojga Narodów, który działał przez następne 379 lat - by ostatecznie zaowocować uchwaleniem pierwszej europejskiej konstytucji podpisanej 3 maja 1791 r.
Stoję tu przed Państwem jako reprezentant Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, jako jego marszałek (a nie przewodniczący, jak mnie przedstawiono... Jakoś lubimy te stare, staropolskie nazwy. Jak choćby marszałek szlachty czy sejmiku). Jedno z ważnych zadań jakie sobie nasze stowarzyszenie stawia, to by przypominać i uświadamiać Polakom o ciągłości historycznej. O tym, ze teraźniejszość nie wzięła się znikąd, ale że ma swoje głębokie zakorzenienie w przeszłości.
Ten mój prapradziad, który tu gościł w 1413 r. to był Władysław Jagiełło, osoba, która łączyła oba państwa. Proszę się temu nie dziwić, bo w Polsce może powiedzieć o sobie przynajmniej kilkaset osób, ze jest Jego praprawnukiem. Tu wśród gości widzę jeszcze 2 takie osoby.
Jestem też przekonany, ze pośród Państwa tutaj licznie zgromadzonych, sporo jest osób, których przodkowie byli tu wraz z moim pradziadem. To jedynie 17 pokoleń pomiędzy nami a wtedy tu obecnymi. 17 ojców i synów lub córek, dziadków i wnuków, prawnuków i prababek, ustawionych w szeregu, jedno za drugim - tak zdaje sie dawno, a tak zarazem niedawno.
Tym bardziej muszą być tu obecni potomkowie osób, które zgromadziła na tych polach w 1861 r. manifestacja patriotyczna, która ściągnęła tysiące Polaków mających dość jarzma niewoli, jaką narzuciły na nas obce kraje. Osób, ktore usypały ten kopiec. Zachęcam Państwa do tego by szukać własnych historii rodzinnych. Przeszłość, wielkie wydarzenia historyczne, to nie jest coś co tworzyli dla nas jacyś ludzie z kosmosu, ale ludzie tacy jak my, nasi krewni, dziadkowie i babki, którzy potrafili wznieść się na moment i stanąć na wysokości zadań jakie postawiły przed nimi ich czas i ważne, przełomowe okoliczności. Historia to jest dziś, które zdarzyło się wczoraj. Planujemy jako Stowarzyszenie, by łącznie z mieszkańcami Horodła oraz miastem Zamość i muzeum w Zamościu, zorganizować tu okrągłą 600 letnią rocznicę Unii Horodelskiej. Mam nadzieję, ze wspomogą nas Państwo rownież swoim wkładem historycznym. 
Znają Państwo wszyscy herb Horodła. Chcę Państwa przekonać, ze to tu, (na tarczy herbowej Horodła, która wisiała za moimi plecami podczas przemówienia) to nie jest rakieta kosmiczna, która następnie zabrała w przestrzeń kosmiczną tych wszystkich z przeszłości, którzy byli przed nami. Oni żyją w nas. My jesteśmy z nich, zarówno jako ludzie, jak i jako obywatele, kontynuatorzy.
Horodło jest ważnym symbolem nie tylko dla Polski, ale i dla demokracji europejskiej, dlatego ja sądzę, że to tu, to raczej wizerunek latarni morskiej, która świeci poprzez może czasu, byśmy nie zapominali o naszej wielkiej przeszłości. Bo ona wciąż jest ważna.
                                                                                                                                Andrzej Krzyżanowski

Wraz z nami wizytę w Horodle złożyli ponadto przedstawiciele Związku Szlachty Polskiej (Henryk Grocholski, prezes ZSP, Michał Niemirowicz-Szczytt, rzecznik prasowy) zaś wicekanclerz Senatu SPSW Michał Kwilecki reprezentował również Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.

 

Herb gminy Horodło

Herb gminy Horodło

 

Zamoyski Marcin

Uroczysta Rada Gminy w Horodle. Od lewej: Michał Kwilecki, wicekanclerz Senatu SPSW, Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa, po prawej z lekkiego profilu: Maria Będkowska i Henryk Grocholski

 

Przemawia marszałek SPSW Andrzej Krzyżanowski

 

caly sklad 

od lewej: Henryk Grocholski, Michał Kwilecki, Andrzej Krzyżanowski, Michał Niemirowicz-Szczytt 

 

Swiech

Uczestnicy uroczystości, od prawej m.in. Michał Kwilecki (SPSW) i red. Zbigniew Święch, autor poczytnych książek historycznych (np. trylogii pt.: Klątwy, mikroby i uczeni

 

pole

od lewej: Michał Niemirowicz-Szczytt, Henryk Grocholski, Michał Kwilecki 

 

pole 2

Uroczystości, od lewej: Michał Kwilecki, Henryk Grocholski, Maria Będkowska, Michał Niemirowicz-Szczytt

 

uroczystosci

Uroczystości ciąg dalszy...

 

zamosc

Był i czas na zwiedzanie Zamościa, od lewej: Michał Niemirowicz-Szczytt, Henryk Grocholski, Maja Będkowska, Michał Kwilecki

aut. fot A. Krzyżanowski, M. Będkowska, H. Grocholski