OBCHODY 600 LECIA UNII POLSKO-LITEWSKIEJ W HORODLE

2013-09-29

OBCHODY 600 LECIA UNII POLSKO-LITEWSKIEJ W HORODLE

 Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego zaprasza na Międzynarodową Konferencję, która odbędzie się w Zamościu w dniach 27-28 września 2013 roku. Po zakończeniu konferencji odbędzie się otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum Historii Polski i Muzeum Zamojskie pod tytułem "Od Horodła do Horodła: 1413-2013". Tytuł projektu – „Unia w Horodle na tle stosunków polsko-litewskich od Krewa do Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów". Konferencja została zorganizowana przez SPSW przy współpracy Prezydenta Zamościa, Muzeum Zamojskiego, Muzeum Historii Polski, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Wielkiego Księstwa Litewskiego w Kownie, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

     Konferencja i Wystawa są pod Honorowym Patronatem Prezydenta R.P. a w Komitecie Honorowym zasiadają m. in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wiceprzewodniczący Sejmu Litwy, Wicemarszałkowie Sejmu i Senatu R.P., Pani Ambasador Republiki Litwy, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

      W Niedzielę 29-go września, po konferencji i wystawie w Zamościu zapraszamy na publiczne obchody 600-lecia podpisania Unii Horodelskiej do Horodła. Odsłonięty zostanie tam pomnik poświęcony pamięci Unii Horodelskiej. Zostanie odprawiona też Msza Św. Ekumeniczna oraz odbędą się pokazy grup rekonstrukcyjnych i kilka prelekcji popularno-naukowych poświęconych Unii Horodelskiej i jej dziedzictwu.

       Na wystawie przygotowanej przez Muzeum Historii Polski i Muzeum Zamojskie zostaną pokazane po raz pierwszy publicznie oryginalne dokumenty dotyczące stosunków polsko-litewskich.

      Został wynajęty w Zamościu cały hotel Renesans na potrzeby konferencji i wystawy a pokoje zarezerwowane po cenach rabatowych – 85 zł za noc ze śniadaniem od osoby. Także posiłki – obiady i kolacje zostaną zarezerwowane po cenach rabatowych. Na wypadek całkowitej rezerwacji hotelu Renesans właściciele hotelu oferują po tej samej cenie drugi hotel do dyspozycji.

      Jest możliwość wynajęcia autokaru, który zawiezie wszystkich chętnych z Warszawy ( wyjazd w Piątek 27-go o 09:00 rano) do Zamościa. W Niedzielę 29-go po śniadaniu autokar zawiezie wszystkich na uroczystości do Horodła a stamtąd odwiezie do Warszawy – planowany powrót około 20:00.

     Bardzo prosimy chętnych o zgłaszanie się i rezerwowanie do 9 września 2013 u Pani Beaty Kazimierskiej-Korsak Skarbnika SPSW(mail: skarbnik@spsw.pl), zarówno miejsca w hotelu jak i w autobusie. Ponieważ ilość miejsc jest oczywiście ograniczona prosimy o wczesną rezerwację.

Serdecznie zapraszamy. Poniżej na stronie znajdziecie Państwo cały dokładny program konferencji oraz dokładne koszty.