Spotkanie w Wilnie z władzami Litwy

2008-10-20

Spotkanie w Wilnie z władzami Litwy

W październiku 2008 delegacja Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego wzięła udział w spotkaniu z najwyższymi władzami Litwy. Członkowie SPSW byli gośćmi na kolacji z marszałkiem Jursenasem i wicemarszałkiem Kubiliusem. Delegacja SPSW uczestniczyła również we wspólnej konferencji w Sejmie Litewskim. Był również czas na zwiedzenie Wilna.

 

 Tutaj zaś pozwalamy sobie przedrukować relację portalu Onet.pl:

 

Ważna zmiana w relacjach polsko-litewskich


Valdas Adamkus Prezydent Republiki Litewskiej, Valdas Adamkus, podjął lunchem uczestników polsko-litewskiej konferencji naukowej z okazji pierwszych obchodów święta państwowego Republiki Litewskiej 20 października. Efektem konferencji jest podjęcie inicjatywy stworzenia forum dyskusji, Instytutu Sejmu Wielkiego, zajmujące się wspólną historią obu narodów. Głównym punktem obchodów święta 20 października w Wilnie była wizyta przedstawicieli Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego w stolicy Litwy. W przeddzień uroczystości przewodniczący Sejmu litewskiego, Česlovas Juršenas, podjął delegację SPSW bankietem z udziałem przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, litewskich polityków i parlamentarzystów. W toku rozmów postanowiono przystąpić do realizacji wspólnych projektów, mających zwiększyć skuteczność działań obu krajów na forum Unii Europejskiej.

Powyższa sprawa jest o tyle istotna, że do niedawna Litwini nie przyznawali się do naszej wspólnej historii, a teraz najwyższe litewskie władze zaangażowały się w taki proces. Być może jest więc szansa na zaakceptowanie wspólnej historii, a być może na ponowne zjednoczenie obu krajów?

20 X 1791 posłowie i senatorowie Sejmu Wielkiego uchwalili akt o nazwie "Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów". Ten akt wykonawczy do Konstytucji 3 Maja stanowi pierwowzór współczesnych traktatów Unii Europejskiej, prekursorsko precyzując reprezentację wspólnego państwa, jakim była Rzeczpospolita.

Prof. Alfredas Bumblauskas zwrócił uwagę na to, że niesnaski polsko-litewskie w przeszłości wynikały głównie z nieporozumień wokół definicji pojęcia "Litwin". Usuwaniem tych nieporozumień zajęli się w swych wystąpieniach minister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Petras Vaitiekunas, przewodniczący (marszałek) Sejmu Česlovas Juršenas, wicemarszałek i przywódca partii zwycięskiej w ostatnich wyborach, Andrius Kubilius, poseł Emanuelis Zingeris, dr Eligijus Raila, a ze strony RP przewodniczący Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej, poseł na Sejm RP Tadeusz Aziewicz.

Uczestnicy konferencji i zaproszeni goście ze świata polityki i dyplomacji wysłuchali wystąpień Stanisława Czartoryskiego, Andrzeja Iwickiego i Marka Minakowskiego z ramienia Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego.

Politycy litewscy podjęli inicjatywę SPSW w sprawie powołania Instytutu Sejmu Wielkiego jako forum dyskusji historyków i polityków o wspólnej przeszłości i laboratorium projektów dotyczących kształtu Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego jest stowarzyszeniem zarejestrowanym działającym pod patronatem Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Skupia ono potomków 483 posłów i senatorów Sejmu Wielkiego (Czteroletniego) obradującego w latach 1788-1792, który uchwalił m.in. Konstytucję 3 Maja.

źródło: www.onet.pl